Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis Lietuvoje šiuo metu yra 93 vaikų globos įstaigos. Ir, nors valstybė yra užsibrėžusi iki 2020 metų vaikų globos sistemą pertvarkyti taip, kad institucinių globos namų neliktų visai, šiandien juose, išsibarsčiusiuose po visą šalį, gyvena net 3000 vaikų.

Asociacijos „Idėjų pakrantė“ narės jau antrus metus draugauja su Saugų vaikų globos namais ir savo širdies šiluma dalinasi su juose augančiais vaikučiais.

Šįkart, skaistų saulėtą vasario 4-os, šeštadienio, rytą Idėjų pakrantės moterys ir 14 iš Saugų atvykusių vaikučių susitiko prie kelto į Smiltynę – tądien, nepaisydami skruostus kandančio šaltuko, buvo suplanavę visi kartu aplankyti Jūrų muziejų ir Delfinariumą.

Džiaugsmo šūksniai prasidėjo jau kelte – kiekvienas stengėsi kuo geriau pro denio atitvarus įžvelgti aplinkui plasnojančias žuvėdras, pavykus gal net captelėti kurią už kojos.

Išlipus Smiltynėje, laukė iššūkis visiems sutilpti į mėlynąjį traukinuką. Prisiglaudus arčiau kaimyno, vietos užteko visiems, ir vagonėliai, pilni klegančių ir praeiviams mojančių mažylių, nuriedėjo link muziejaus.

Delfinariume per pasirodymą vaikučiai plojo ir trepsėjo muzikai į taktą, krykštavo kaskart, kai delfinai iššokdavo į baseino palubes. Programai pasibaigus, delfinariumo kavinėje asociacijos moterys vaišino visus arbata ir sausainiais. Prie arbatos užsimezgė karštos diskusijos apie tai, kurie gyvūnai labiau patiko. Paaiškėjo, kad, nors delfinai ir nėrėsi iš kailio rodydami savo protą, lankstumą ir draugiškumą, vis dėlto vaikų širdis labiausiai užvaldė didysis jūrų liūtas – juk jis toks juokingas, sunkus ir tuo pačiu grakštus.

Pailsėjusi grupelė patraukė į rekonstruotą Jūrų muziejaus akvariumą. Jei muziejaus interaktyviųjų veiklų kūrėjas būtų stebėjęs šiuos lankytojus pro kokį plyšelį, jo širdis būtų džiaugusis, jog ne veltui tiek darbo įdėta: kiekvienas, net pats mažiausiasis, stengėsi būtinai pasukti skaidrių keitimo šturvalą, žvilgtelėjęs į jūrų gyvį atsisukusioje skaidrėje, tokią pačią, tik jau realaus dydžio, surasti pro iliuminatorių matomame povandeniniame pasaulyje, pasiklausyti per ausines jūros ošimo, paspausti daugybę įvairių mygtukų. Vaikai stebėjosi milžiniškais langustų ūsais, berniukai, žvelgdami į paprastuosius ešerius, prisiminė žvejybą. Vis dėlto patį didžiausią įspūdį visiems paliko povandeninis tunelis – gigantiški eršketai lyg kosminiai laivai lėtai juda palei pat stiklą – rodos, imtum ir kepštelėtum tuos jų keturis ūsus.

Akvariumo ekspozicijos apžiūra neprailgo. Išėjus iš muziejaus laukė maloni staigmena – traukinuko vairuotojas pasisiūlė vaikučius parvežti atgal į keltą. Visi buvo labai jam dėkingi, nes tokia gausybė įspūdžių buvo spėjusi šiek tiek nuvarginti, ypač pačius mažiausiuosius.

Keltu grįžę į Klaipėdą, vaikučiai atsisveikino. Iki kitų susitikimų.

Tai jau nebe pirmas kartas, kai asociacijos „Idėjų pakrantė“ narės leidžia laiką su šių globos namų auklėtiniais. Praėjusiais metais visi kartu žaidė stalo žaidimus, kepė picas, sodino gėles, gražinosi ir dalyvavo fotosesijoje, ieškojo lobio ekskursijoje po Klaipėdos senamiestį.

Moterys džiaugiasi galėdamos skirti savo laiko bendrystei su tais, kam to labiausiai reikia.

P.S. Dauguma Lietuvos vaikų globos namų laukia savanorių, norinčių ir galinčių padėti vaikams užaugti – pagelbėti jiems ruošti pamokas, būti vyresniuoju draugu, organizuoti vaikų laisvalaikį, padėti vaikams įgyti socialinių įgūdžių, organizuoti renginius ir šventes. Kūdikių namuose –  paprasčiausiai pasūpuoti naujagimį.

http://www.vaikoteises.lt/ivaikinimas-ir-globa/vaiku-globos-istaigos/savanorystes-programa.html

Ypatinga padėka:

Jūrų muziejaus vadovybei ir administracijai už pakvietimus apsilankyti muziejuje ir už geranorišką bendradrabiavimą.

Saugų vaikų globos namų direktoriui Eugenijui Judeikiui už ilgametę partnerystę ir pasitikėjimą.

https://www.vgn.silute.lm.lt/   https://lt-lt.facebook.com/sauguvaikugn.svgn

@VilmantėMatutienė už idėją ir informaciją

@AurelijaTamo už kuravimą

@RaimondaKneitaitė @RaiMonda @KristinaMartinkute @NeringaRi @JurateZiliute-Valiule  @linarutkauskaitegutauskiene už vaikučių lydėjimą.

@NeringaRi už fotografijas

@JustėTeresaitėNavalinskė ir @DeimantėMakarevičiūtė už pakvietimus ir nuolaidas lydėjusiųjų bilietams.